Women's 1 Mile Prelims - Startlist

                                
Licensed to Delta Timing Group - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/11/2020 10:39 PM
                               NCAA Division III                               
                    2020 Indoor Track & Field Championships                    
                   JDL Fast Track  - 3/13/2020 to 3/14/2020                    
                                 Meet Program                                  
 
Event 9  Women 1 Mile
===============================================================================
10 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 4 Best Times
Friday 3/13/2020 - 2:20 PM
 2 Heats;  Advance top 3 from each heat plus next 4 best times
 Double Waterfall (7-3)
 Two-turn stagger
          CR:  4:43.92  2005        Missy Buttry, Wartburg                     
    Facility:  4:22.66  1/31/2015   Shannon Rowbury, Nike Oregon Project       
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Monica Lannen                 SR Christopher         5:08.16        
  2  Kathryn Reilly                SR Carnegie Mel        5:05.72        
  3  Aubrie Fisher                 FR Wartburg            5:03.84        
  4  Vanessa Paolella              JR Bates               5:02.56        
  5  Tierney Winter                SR Gustavus Ado        5:00.83        
  6  Emily Manfra                  JR Suffolk             4:57.46        
  7  Mari Stein                    FR Central Coll        5:08.41        
  8  Ariel Keklak                  JR Johns Hopkin        4:56.92        
  9  Ellen Mickelson               SO St. Olaf            5:05.55        
 10  Kaitlyn Van Baalen            SO U. of Chicag        4:59.97        
Heat 2  Prelims
  1  Jill Humecke                  SR Augustana (I        5:08.59        
  2  Carly Danoski                 SR Moravian            4:57.70        
  3  Evie Bultemeyer               JR Trine               4:56.18        
  4  Katie Durisin                 SR Mount Union         5:06.97        
  5  Katelyn Bernotas              JR Eastern             5:03.98        
  6  Helen Dolan                   JR Hamline             5:01.05        
  7  Sadie Heeringa                SO Calvin              5:01.27        
  8  Hannah Lohrenz                SR Wis.-Oshkosh        4:59.86        
  9  Martha Hubbell                SR St. Thomas (        5:04.61        
 10  Marija Crook                  SR Oberlin             5:06.19