Men's 800 Meters Prelims - Startlist

                                
Licensed to Delta Timing Group - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/11/2020 10:39 PM
                               NCAA Division III                               
                    2020 Indoor Track & Field Championships                    
                   JDL Fast Track  - 3/13/2020 to 3/14/2020                    
                                 Meet Program                                  
 
Event 8  Men 800 M
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Friday 3/13/2020 - 4:35 PM
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
 Double Waterfall (Prelim: 4-3 & 4-2; Final: 5-3)
 Two-turn stagger
          CR:  1:49.73  2002        Matt Groose, Wis.-Oshkosh                  
    Facility:  1:45.92  2/2/2019    Clayton Murphy, Nike Oregon Project        
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Tucker Cargile                JR Redlands            1:53.43        
  2  Matthew Kraus                 JR DeSales             1:53.63        
  3  Carter Oberfoell              FR Loras               1:53.41        
  4  Matt D'Anieri                 SR Tufts               1:52.66        
  5  Brian Kuehl                   JR Wis.-Whitewa        1:53.65        
  6  George Papoulis               SR UMass Dartmo        1:52.68        
  7                                                                      
Heat 2  Prelims
  1  Dokata Kosi Banchale          SO Rochester           1:53.35        
  2  Richard Samuels               JR Cortland St.        1:53.67        
  3  Kyler Lueck                   SR Wis.-Eau Cla        1:51.63        
  4  Murray Bingham                FR Southern Vir        1:53.62        
  5  Josh Higgins                  SR Bridgewater         1:53.84        
  6  Josiah Davis                  JR Coast Guard         1:53.58        
  7  Mitchell Forgash              SO King's (Pa.)        1:53.04        
Heat 3  Prelims
  1  Graham Eversden               SO Carnegie Mel        1:53.56        
  2  Steven Potter                 SO Wis.-Oshkosh        1:52.70        
  3  Dalton Martin                 SO Wartburg            1:53.84        
  4  David Bates                   JR Union (N.Y.)        1:53.62        
  5  Wyatt Schmidt                 SO Wartburg            1:53.35        
  6  Mike Jasa                     SO Loras               1:52.34        
  7  Jesse Middendorf              SO Concordia-Mo        1:53.65