Women's 800 Meters Prelims - Startlist

                                
Licensed to Delta Timing Group - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/11/2020 10:39 PM
                               NCAA Division III                               
                    2020 Indoor Track & Field Championships                    
                   JDL Fast Track  - 3/13/2020 to 3/14/2020                    
                                 Meet Program                                  
 
Event 7  Women 800 M
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Friday 3/13/2020 - 4:50 PM
 3 Heats. Advance top 2 from each heat plus next best 2 to final
 Double Waterfall (Prelim: 4-3 & 4-2; Final: 5-3)
 Two-turn stagger
          CR:  2:06.89  1987        Genesia Eddins, U Mass-Boston              
    Facility:  1:59.26  2/2/2019    Ajee' Wilson, adidas                       
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1  Sarah Rudge                   SR Ithaca              2:14.90        
  2  Erica Rittgers                SR Wartburg            2:13.90        
  3  Anna Schueth                  FR Wis.-Eau Cla        2:15.70        
  4  Sydney Packard                SR WPI                 2:08.00        
  5  Katie LaCapria                SR TCNJ                2:15.69        
  6  Elise Lambert                 SO Bates               2:14.88        
  7  Carly Scheuerman              JR St. Thomas (        2:13.99        
Heat 2  Prelims
  1  Alexandra Maddux              SO Hamline             2:14.78        
  2  Mackenzie Dixon               JR Millikin            2:13.09        
  3  Oona Jung-Beeman              SR Oberlin             2:15.54        
  4  Roisin O'Neill                JR SUNY Geneseo        2:14.80        
  5  Nicole Johnson                SO Middlebury          2:15.08        
  6  Alexis Gray                   SR Wittenberg          2:11.60        
  7                                                                      
Heat 3  Prelims
  1  Kelly Brennan                 SR Baldwin Wall        2:13.65        
  2  Morgan Dammann                SR St. Thomas (        2:14.72        
  3  Libby Geisness                FR Wis.-Oshkosh        2:15.76        
  4  Sophie Grigaux                JR Washington U        2:14.94        
  5  Josie Herrmann                JR Concordia-Mo        2:15.55        
  6  Johanna Meister               SR Wis.-Plattev        2:14.85        
  7  Esther Seeland                SO Messiah             2:11.53