Men's 5000 Meters Finals - Startlist

                                
Licensed to Delta Timing Group - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/11/2020 10:39 PM
                               NCAA Division III                               
                    2020 Indoor Track & Field Championships                    
                   JDL Fast Track  - 3/13/2020 to 3/14/2020                    
                                 Meet Program                                  
 
Event 14  Men 5000 M
===============================================================================
Friday 3/13/2020 - 5:35 PM
 Final Only. Random Draw. Double Waterfall (14-6)
 Two-turn stagger
          CR:  13:53.17  1994        Dan Mayer, North Central                  
    Facility:  14:06.24  3/14/2014   Kevin Batt, Adams State                   
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  David Fassbender              JR Wis.-Whitewa       14:26.33        
  2  Patrick Watson                SR Stevenson          14:25.40        
  3  Justin Levine                 SR Bates              14:42.51        
  4  Matt Osmulski                 SR North Centra       14:34.93        
  5  Weyessa McAlister             SR Trinity (Con       14:39.91        
  6  Joe Domanico                  SR RPI                14:41.34        
  7  Jared Pangallozzi             JR Johns Hopkin       14:33.63        
  8  William McGovern              SR Williams           14:36.57        
  9  Tyler Johnson                 SR Calvin             14:43.57        
 10  Henry Jaques                  JR RPI                14:33.09        
 11  Ryan Cox                      SR Williams           14:40.37        
 12  Braden Nicholson              FR North Centra       14:37.86        
 13  Matthew Sayre                 JR SUNY Geneseo       14:39.67        
 14  Gabriel Pommier               JR North Centra       14:34.72        
 15  Matthew Kazanjian             SR Widener            14:32.30        
 16  Tyler Nault                   SR Wis.-La Cros       14:37.37        
 17  Marcos Garcia                 SO Benedictine        14:34.24        
 18  Joe Freiburger                JR Wartburg           14:40.19        
 19  Nick Licari                   JR North Centra       14:38.09        
 20  Matthew Wilkinson             JR Carleton           14:22.34